Kategorie: Wszystkie | Podróże | Turystyka | dygresje
RSS
sobota, 04 listopada 2017
Butelkowy komitet kolejkowy
Wszystko w życiu jest względne. Takie refleksje przychodzą mi do głowy po obcowaniu z buddystami, po mojej ostatniej wizycie w Nepalu. Czasami rzeczy są inne niż nam się wydają. Nowo poznani ludzie wydają się być nieprzyjemni, a okazują się mili, i odwrotnie. Patrzysz na obraz, myślisz „piękny”, a ktoś inny może dostrzegać w nim kicz.
niedziela, 24 września 2017
Podróbka
Chińczycy mają inne podejście do „wartości”. Wartość mają tylko te przedmioty, które dużo kosztowały, im więcej tym lepiej. Nawet małe dzieci mają silne poczucie materialnej wartości. Nie dziwię się, bo jeśli wszyscy dorośli wokół mówią trzylatkowi, „ucz się, ucz, będziesz dużo zarabiać i będziesz mógł kupić Ferrari”, albo „jak umyjesz podłogę, to poproś tatę o pensję”… Na tej samej zasadzie większym szacunkiem darzy się osoby bogate. Pieniądze to najważniejsze kryterium.
poniedziałek, 18 września 2017
Rowerowy zawrót głowy
Koncepcja rowerów miejskich, czyli takich które można wypożyczyć w wielu miejscach w mieście i odstawić w innym, na specjalnie przystosowanym do tego parkingu ze stacją dokującą, jest bardzo powszechna. Rowery takie są obecne od wielu, wielu lat w większości dużych miast Europy. Funkcjonują również w Azji i zapewne powszechne są w wielu zakątkach świata.
środa, 06 września 2017
Emerytki w natarciu
Pewien czas temu przeczytałam zabawną książkę o perypetiach miłych staruszków z domu spokojnej starości, który dopuścili się przestępstwa, by trafić za kratki, bo życie więzienne wydawało im się luksusem w porównaniu do warunków panujących w ich domu. Aż trudno uwierzyć, że niekiedy życie pisze scenariusze bardziej nieprawdopodobne od tych książkowych.
niedziela, 03 września 2017
Walizka
Chińskie dworce kolejowe, autobusowe, a nawet stacje metra strzeżone są niczym międzynarodowe lotniska. Każdy przykładny obywatel powinien poddać swój bagaż skanowaniu… Niezwykłą naiwnością, a może bezmyślnością wykazał się pewien pięćdziesięcioletni mieszkaniec prowincji Guizhou, który poddał niedawno skanowaniu bagaż. Historia zdarzyła się na dworcu autokarowym w Duyun, prowincji Guizhou.
poniedziałek, 07 sierpnia 2017
(Bez)troskie wakacje
Są upalne wakacje. Początek sierpnia; temperatura za oknem dochodzi do 40 stopni. Dzieciaki mają letnie wakacje. Na dworze cicho, nikt nie biega, nie skacze przez skakankę. Gdzie są szczęśliwcy, którzy mają dwa miesiące laby? Na pewno nie w Chinach.
środa, 02 sierpnia 2017
Tania moneta
Pewna moneta skłoniła mnie do refleksji na temat uprzedzeń. Słownik języka polskiego podaje definicję uprzedzenia jako: „zwykle negatywne opinie na temat danej rzeczy lub osoby przed jej poznaniem”. Staram się nie formować opinii o ludziach i rzeczach zanim je poznam, bo często nasze opinie kreowane są na podstawie naszego własnego systemu wartości. Czasami trudno jest jednak nie oddać sprawiedliwości stwierdzeniu „Sądzisz po sobie”….
piątek, 05 maja 2017
Wang Xizhi, rzecz o kaligrafii i sztuce kopiowania wyniesionej do najwyższej rangi
Miałam ostatnio okazję odwiedzić Shaoxing, miasto w prowincji Zhejiang, oddalone o trochę ponad godzinę jazdy pociągiem z Szanghaju (210 km.). Na warunki chińskie miasto nie należy do dużych, bo liczy zaledwie 5mln. mieszkańców. Ma za to bogatą historię, bo zostało założone ponad 2.500 lat temu.
czwartek, 10 listopada 2016
11.11
Oto już jutro - 11 listopada! Wielki dzień. Dla Polaków Święto Niepodległości. Poznaniacy będą dodatkowo obchodzić imieniny ulicy Święty Marcin i zajadać się pysznymi rogalami. A w Chinach będzie Wielkie Internetowe Kupowanie i to na niespotykaną na świecie skalę, jak to na Chiny przystało! Święto nazwano Podwójną Jedenastką, ze względu na chwytliwą datę.
wtorek, 23 sierpnia 2016
Wszyscy za jednego - o kreatywności drogówki ...
W Chinach panuje specyficzny „ład” w ruchu drogowym. Pamiętam jak wiele lat temu pierwszy raz przyjechałam do Hangzhou i jak z ogromnym trudem udawało mi się przechodzić przez ulice w miejscach do tego jak najbardziej przystosowanych i dozwolonych, czyli ze światłami i na przejściach oznaczonych zebrą.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12
Tagi