Kategorie: Wszystkie | Podróże | Turystyka | dygresje
RSS
wtorek, 04 października 2011
Zakres obowiązków ... konduktora w chińskim pociągu
Jestem w pociągu relacji Szanghaj – Pekin. Wagon z miejscami do leżenia. Do każdego wagonu przypisana jest jedna konduktorka. Do jej obowiązków należy kontrola biletów, dbanie o porządek. Rano przeszła z tacką kubków gorącego mleka, taki obnośny Wars. Później sprzedawała jeszcze zestawy śniadaniowe.
Ponieważ jesteś obcokrajowcem!
Because you are a foreigner! (ponieważ jesteś obcokrajowcem!) Na ostatnich zajęciach z angielskiego poruszaliśmy temat jedzenia. „Kto lubi pizze?” zapytałam. „Tyyyy!” dzieci zgodnie wskazały na mnie i dodały: „ponieważ jesteś obcokrajowcem!”. Dalej, podążając tą samą logiką stwierdziły, że na pewno lubię chleb, ser, czekoladę. Wszystko dlatego, że „jestem obcokrajowcem”.
Zrzeszenie rzemieślników
Guild (ang.) – po polsku cech, bractwo. Cech to jak definiuje słownik języka polskiego zrzeszenie rzemieślników. Jedna z książek opisujących stary Szanghaj (ten z początków XX wieku), która wpadła mi kiedyś w ręce, słowem „cech” określa zrzeszenie . . . żebraków.
Tylko w Chinach

Pewne rzeczy mogą się zdarzyć tylko tutaj. Czy kiedykolwiek w Polsce zdarzyło Ci się ustąpić komuś miejsca w autobusie, a ta osoba w odpowiedzi zrobiła ci zdjęcie? Niezwykle?  W Chinach możliwe, wiem bo przydarzył mi się przed chwilą….

04.2011

Ludzie dużego miasta...
OBCOKRAJOWCY W SZANGHAJU. Czy obcokrajowcy w Szanghaju są, jak mówi Jackie, „puści”? Właściwie to odniosła ten termin ogólnie do wszystkich mieszkańców miasta. Mówi, że chodzą do pracy, po pracy spotykają się ze znajomymi i na tym koniec. Żadnych zobowiązań, poważnych relacji.
Tagi