Kategorie: Wszystkie | Podróże | Turystyka | dygresje
RSS
poniedziałek, 28 grudnia 2015
Nieistniejący obywatele, skutki polityki jednego dziecka
Jeden procent, to tak niewiele, albo tak dużo. Wszystko zależy od perspektywy, od punktu widzenia. 1% ze 100 złotych, to zaledwie złotówka. Mało. Ale 1% populacji Chin, to aż 13.000.000 ludzi. To 1/3 populacji Polski. Mało? Dużo! A wziąwszy pod uwagę fakt, że liczba ta dotyczy nieszczęśników, którzy żyją choć teoretycznie nie istnieją, to liczba zatrważa. Za każdą jedną cyfrą z 13 milionów kryje się smutna historia, życia w wykluczeniu. Są oni "heihu" nielegalnymi obywatelami.
czwartek, 03 grudnia 2015
Z cyklu prawo prawem – historia pewnej rodziny
Było raz sobie kochające się małżeństwo, do pełni szczęścia brakowało tylko dzieci. Kobieta, Pani Chen, była bezpłodna, więc by dopełnić szczęścia małżeństwo zwróciło się o pomoc do surogatki. Choć to proceder w Chinach nielegalny, ale wiele osób się na niego decyduje, stąd istnieją tu całe agencje specjalizujące się w „wynajmowaniu matek”. W efekcie rodzina powiększyła się dwukrotnie, bo zastępcza matka urodziła w lutym 2011 roku bliźniaki; chłopca i dziewczynkę. Ich biologicznym ojcem był pan Luo, mąż Chen.
środa, 02 grudnia 2015
Smog

Zanieczyszczenie w Szanghaju (01.2013)

W poniedziałkowym wydaniu Shanghai Daily zamieszczono zdjęcie. Karambol na autostradzie w prowincji Shanxi, w północnych Chinach. Kraksy na autostradach zwykle spowodowane są jakimiś poważnymi warunkami atmosferycznymi, dużymi opadami śniegu, a przynajmniej deszczu. Przyczyną  tego karambolu, w którym udział wzięły 29 samochody, wśród nich radiowóz,  zginęły cztery osoby, a kolejnych pięć zostało przewiezionych do szpitala był… smog. Żyjemy w takich czasach, że wypadki samochodowe, opóźnienia w lotach spowodowane są zanieczyszczeniem powietrza.  Na razie tylko w Chinach. Na razie…

Źródło: Shanghai Daily 30.11.2015r.

Tagi