Kategorie: Wszystkie | Podróże | Turystyka | dygresje
RSS
wtorek, 26 lutego 2013
Na tropie sajgonek. Sajgon 2013
Chyba uciekając przed tym całym szumem i szaleństwem związanym z obchodami Chińskiego Nowego Roku, wpadłam jak śliwka w kompot, bo okazało się, że obchodzone w Wietnamie święto Tet, nie tylko przypada na ten sam dzień (10.02.2013), ale nawet obchodzone jest z tego samego powodu, to poprostu tutejszy Nowy Rok, w dodatku charakteryzuje się podobnymi zwyczajami.
środa, 20 lutego 2013
Szanghaj śniegiem zasypany

Szanghaj w sniegu

W Szanghaju, w którym z definicji nie pada śnieg, jak co roku spadł śnieg. I tradycyjnie, jak co roku, to zjawisko zadziwiło wszystkich, a dzieci nawet uradowało!

No może słowo „spadł”, to trochę na wyrost, śnieg po prostu lekko przyprószył zielone (!) liście drzew i wyglądają jak posolone solą gruboziarnistą. I jak co roku, zanim uradowani Szanghajczycy zdążą wylegnąć na ulice zrobić zdjęcia tej „anomalii pogodowej”, śnieg zdąży się stopić, a miasto, tradycyjnie już zapomni, że w Szanghaju zimą pada śnieg…

piątek, 08 lutego 2013
Długa droga do domu na święta, rzecz o Chunyun, czyli noworocznym chińskim szczycie komunikacyjnym.
Chiny to wieeeelki kraj, zajmuje powierzchnię 9,6 miliona km2, czyli bagatela – trzydzieści dwa obszary Polski. Ludność – 1,3 biliona mieszkańców, a w samym tylko Szanghaju 30 milionów, to ¾ ludności Polski! W Chinach wszystko jest więc XXL. Niejeden dworzec kolejowy jest większy od Lotniska F. Chopina w Warszawie. To samo tyczy się dworców autobusowych, no i samych lotnisk, rzecz jasna.
Tagi