Kategorie: Wszystkie | Podróże | Turystyka | dygresje
RSS
czwartek, 07 lutego 2019
Nie dziękuję
Chiny naprawdę nie przestaną mnie zadziwiać. Ostatnio przeczytałam w artykule zamieszczonym na portalu: www.whatsonweibo.com, że w chińskim Internecie rozgorzała dyskusja na temat tak trywialny jak „dziękowanie”.
niedziela, 11 listopada 2018
Wypadek na moście
W niedzielę 28 października do rzeki Jangcy w mieście Chongqing wpadł autobus miejski linii numer 22. W opublikowanym dwa dni później artykule w Shanghai Daily przeczytałam o szczegółach dotyczących akcji ratunkowej, ale nawet słowa o przyczynach wypadku. Na szczęście jest jeszcze Internet….
środa, 26 września 2018
Na boso do kościoła
Szanghaj jest bardzo dumny ze swoich zabytków architektury. Miasto nie szczędzi grosza na renowacje, przynajmniej tych najważniejszych perełek. Niewątpliwie należy do nich Katedra Św. Ignacego na Xujiahui, która była kiedyś obwołana najwspanialszym kościołem dalekiego wschodu.
sobota, 11 sierpnia 2018
Żaba podróżniczka
Czasami przysłuchując się konwersacjom znajomych zaczynam powątpiewać w moje umiejętności językowe. Prawie każdy podzieliłby moje wątpliwości, gdy przysłuchując się rozmowie znajomych chińczyków usłyszy takie słowa: „Moja żaba przysłała mi fotkę z podróży. Poznała kogoś, bo na zdjęciu poza nią jest jeszcze mysz.” Koniec cytatu. Żaba? Zdjęcie z wakacji? Mysz? Ciekawość wzięła górę, więc dopytałam, czy dobrze zrozumiałam.
wtorek, 05 czerwca 2018
Money, money, money .... it's so funny...
W Chinach przybywa świąt. Święta to świetna okazja do wydawania pieniędzy, napędzają one gospodarkę, a gospodarstwa domowe w mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów.
poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Okablowani
Jeśliby rozwinąć kabel w linii prostej, pomiędzy Krakowem, a Gdańskiem, potrzeba byłoby aż 485 km. drutu.
środa, 11 kwietnia 2018
Głodny? - Eleme
Zaobserwowałam kiedyś pewien niezwykły, szczególnie jak na Chiny, fenomen – Chińczycy nie potrafią gotować. Chodzi mi w szczególności o młodych ludzi. Większość z nich nie tylko nie gotuje regularnie, ale wręcz nie umie przyrządzić nawet najprostszych potraw. A przecież Chiny z jedzenia słyną! Chińska kuchnia jest bardzo bogata i urozmaicona, każdy region kraju szczyci się unikalnym smakiem potraw.
sobota, 24 lutego 2018
Chunyun - czyli podróżowanie po Chinach w okresie Święta Wiosny
Chiny wychodzą po woli z noworocznego chaosu. Co roku niezmiennie cały kraj zamienia się w jeden wielki węzeł transportowy, a to za sprawą Święta Wiosny, czyli Chińskiego Nowego Roku (w tym roku wigilia przypadła 15.02). Dziś (22.02.2018) pierwszy dzień roboczy po tygodniowym świętowaniu. Ale nic nie jest takie jak było jeszcze na początku lutego, a to dlatego, że faktycznie obchody Święta Wiosny skończą się 2 marca – dniem Święta Lampionów (obchodzonym 15 dni po Nowym Roku). Ludzie powracają mozolnie z długich podróży do domów rodzinnych i praktycznie dopiero w połowie marca wszystko wróci do normy.
niedziela, 11 lutego 2018
Wypożyczalnie po chińsku
Chińczycy nie są w świecie postrzegani jako naród kreatywny, a to dlatego, że zasłynęli ze sztuki kopiowania i to opanowanej do perfekcji. Jest jednak jedna dziedzina, która odbiega od tego standardu, otóż Chińczycy wykazują się niemałą kreatywnością jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy. A ich pomysłowość nie przestaje mnie zadziwiać.
niedziela, 04 lutego 2018
A zimą pada śnieg...
Zimą pada śnieg. To takie oczywiste, ale nie dla wszystkich. W Szanghaju zimą śnieg nie pada, a temperatury rzadko spadają do zera, nie wspominając o jeszcze niższych. Mimo, że nie jest mroźnie, to jednak zimy w Szanghaju bywają okrutnie nieznośne. A to z powodu wysokiej wilgotności. Zimno jest tu po prostu przeszywające. Przechodzi przez kurtki, kilka warstw swetrów i koszulek. Przenika aż do kości. A na dodatek w mieszkaniach nie ma ogrzewania, bo tradycyjnie miejsca położone na południe od rzeki Yangtze zaliczają się do klimatu „ciepłego”. Można się dogrzewać olejowymi piecykami lub najbardziej popularnymi, choć mało wydajnymi klimatyzatorami z funkcją „grzanie”.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12
Tagi