Blog > Komentarze do wpisu
Na boso do kościoła
Szanghaj jest bardzo dumny ze swoich zabytków architektury. Miasto nie szczędzi grosza na renowacje, przynajmniej tych najważniejszych perełek. Niewątpliwie należy do nich Katedra Św. Ignacego na Xujiahui, która była kiedyś obwołana najwspanialszym kościołem dalekiego wschodu.

 

Katedra na Xujiahui w Szanghaju

Po trwającej ponad dwa lata renowacji, która kosztowała 30 mln juanów (ok. 16 mln złotych) została otwarta ponownie pod koniec 2017 roku. W głównej nawie zawisły ogromne, ręcznie haftowane sztandary przedstawiające różne oblicza Matki Boskiej. Znalazła się wśród nich i nasza, polska, Matka Boska Częstochowska.

Katedra Św. Ignacego, Xujiahui, Szanghaj, po renowacji

Niestety odnowiony kościół „zamknął się w sobie”;  nie tylko na ludzi zwiedzających, ale nawet dla wiernych uczęszczających regularnie na msze.  Tak jak można zrozumieć, że nie jest mile widziane zwiedzanie bazyliki podczas nabożeństw, ale ograniczenie dostępu do kościoła na   Xujiahui, to trochę przesada.  Dziedziniec kościoła jest otoczony płotem. Poza godzinami  zwiedzania (2 godziny  w ciągu dnia w niedzielę, oraz od 9:00-16:00 w pozostałe dni), furta jest zamknięta, albo przymknięta. Próba sforsowania kończy się spotkaniem z pilnującym dostępu wolontariuszem. Wolontariusze biorą sobie do serca może zbyt dosłownie  swoje obowiązki. Na Xujiahui są wiec od niedawna dwa rodzaje wolontariuszy – kościelni, którzy pomagają podczas nabożeństw, oraz zewnętrzni, pilnujący furty, należący do innej formacji.

W pierwszym tygodniu września wstępu na dziedziniec kościoła zabroniono znajomej, która ośmieliła się przyjść na mszę w bluzce bez rękawków (na szerokich ramiączkach). Przy temperaturach ponad 30 stopni, dodam. W normalnej sytuacji, jeśli wolontariusze kościelni uznaliby jej ubiór za zbyt obcesowy, to zasugerowano by jej użyczenie zwiewnego szala, ale tu nie pozwolono jej nawet przekroczyć furty na dziedziniec! Ostatecznie pokonawszy wolontariuszy przedostała się na przykościelny plac, ale dopilnowali by nie przekroczyła bram kościoła!

To i tak nic, w porównaniu do sytuacji pewnego Hindusa. Jak twierdzą naoczni świadkowie, wolontariuszka gniewnie wskazała na jego sandały i orzekła: „W tych butach do kościoła wejść nie wolno!”. Młody człowiek, bez chwili zawahania zdjął buty i wkroczył na teren dziedzińca na boso.

Drugi tydzień września (09.09.2018), niedziela. Pełna obaw i lęków idę do kościoła w bluzce z krótkim rękawkiem, sandałach i jeansach. Przeszłam selekcję pozytywnie!

Najwidoczniej władze kościelne włączyły się w akcję „stosowny ubiór do kościoła”, bo w cotygodniowym biuletynie poświecono artykuł temu tematowi. Czytamy w nim m.in., że odpowiednim ubiorem okazujemy szacunek dla Boga. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Każdy kto przychodzi na mszę chce pomodlić się w atmosferze  pełnej skupienia i szacunku dla tego miejsca. 

Biuletyn katedralny, 09.09.2018, Szanghaj, Xujiahui

Od czerwca do praktycznie końca września panują w Szanghaju ponad 30 stopniowe upały. A w biuletynie czytam, że mężczyźni nie powinni przychodzić na mszę w T-shirts, sandałach i szortach. Tak jak mogę się zgodzić z ostatnią wytyczną, to trudno by mężczyźni przychodzili do kościoła w koszulach z długim rękawem i pełnych butach! (Kościół nie jest klimatyzowany, dodam na marginesie). Pełna zadziwienia spojrzałam na kościelny chór, przynajmniej połowa mężczyzn nie przeszłaby selekcji przy tak rygorystycznych standardach. Kobiety potraktowano łagodniej, bo my nie powinnyśmy ubierać zbyt krótkich spodenek i mini spódniczek. No i oczywiście musimy pamiętać o zakryciu ramion. Co do obuwia, to nie należy nosić klapek, to całkiem zrozumiałe, kościół to nie plaża, ani … żadnych gumowych sandałów. Ciekawe czy sandały ze skóry  ekologicznej przeszłyby selekcję? Nie ryzykowałam, i w kolejnym tygodniu ubrałam skórzane.

Xujiahui Katedra, Szanghaj

Kolejny tydzień, 16 września. Niedziela. Gdzie są wszyscy? Zastałam bardzo dziwny obraz. Furta na dziedziniec szeroko otwarta, a po wolontariuszach ani śladu. Ciekawe co przyniosą kolejne tygodnie.

16.09.2018

 

https://www.telegraph.co.uk/sponsored/china-watch/society/12055672/shanghai-cathedral-restoration.html

 http://www.urban-family.com/shanghai/post/2134/xujiahui-cathedral-to-reopen-this-saturday-december-16.html

 

środa, 26 września 2018, kakciaw

Polecane wpisy