Blog > Komentarze do wpisu
Podróbka
Chińczycy mają inne podejście do „wartości”. Wartość mają tylko te przedmioty, które dużo kosztowały, im więcej tym lepiej. Nawet małe dzieci mają silne poczucie materialnej wartości. Nie dziwię się, bo jeśli wszyscy dorośli wokół mówią trzylatkowi, „ucz się, ucz, będziesz dużo zarabiać i będziesz mógł kupić Ferrari”, albo „jak umyjesz podłogę, to poproś tatę o pensję”… Na tej samej zasadzie większym szacunkiem darzy się osoby bogate. Pieniądze to najważniejsze kryterium.

Naszyjnik, bohater tej historii

Jako postronnego obserwatora bawi mnie takie podejście ludzi do życia. Pewnego dnia, całkiem niedawno wystroiłam się w elegancką bluzkę, a na szyi zawiesiłam piękny naszyjnik. Prezent od koleżanek, które odwiedziły mnie w Chinach kilka miesięcy temu. Naszyjnik w kształcie łzy mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Łza opleciona gałązką tui  przykuwa uwagę. Moje znajome chińskie dzieci były zachwycone; „jaki piękny, niezwykły!” Jednak wśród uroczych maleństw znalazła się też jedna czarna owca (o bardziej racjonalnym myśleniu). „Na pewno jest jiade!” zawyrokowała. W pierwszej chwili nie zrozumiałam, bo jiade, znaczy podróbka, ale ona pospieszyła z  tłumaczeniem słówka na angielski „Fake”. Nadal nie zrozumiałam, bo mimo, ze oba słowa nie są mi obce, to nie mogłam pojąć jak ten piękny, oryginalny naszyjnik może być uznany za podróbkę. Zaczęłam się zastanawiać, co sprawia, że przedmiot jest „oryginalny”, albo „podrobiony”. Bystra Chinka natychmiast mi pomogła: „No sama powiedz, ile za to zapłaciłaś?”. A więc tu jest pies pogrzebany! W cenie! „To prezent”, odpowiedziałam zgodnie z prawdą i roześmiałam się. Zrozumiałam wreszcie, że w chińskim języku „podróbka” to nie przedmiot, który jest kopią oryginału, przedmiot, który udaje jakiś inny, tylko przedmiot, który nie był bardzo drogi!

Uwielbiam obserwować Chiny, odkrywać różnice kulturowe. Codziennie odkrywać mój chiński świat na nowo ….

2017.09.23

 

 

niedziela, 24 września 2017, kakciaw

Polecane wpisy

Komentarze
2017/09/28 09:51:42
Nie, jiade nie jest przedmiot tani. Po prostu dziewczę uznało, że złoto i kamień są fałszywe, nie prawdziwe. I tak, tutaj już jest różnica w cenie :)
-
2018/06/14 09:00:37
oj mają tego sporo, a Polacy sprzedają jak zboże, uwaga na zegarki w internecie np. reklamowany Mavoj