Blog > Komentarze do wpisu
W Chinach idą zmiany, drugie dziecko dozwolone

Pod koniec lat siedemdziesiątych w Chinach wprowadzono bardzo restrykcyjne prawo dotyczące planowania rodziny. Zezwalało ono większości rodzin na posiadanie tylko jednego potomka. Urodzenie jego musiało zostać poprzedzone dopełnieniem szeregu biurokratycznych formalności. Ogólnie rzecz biorąc, by urodzić dziecko trzeba było i nadal trzeba mieć na nie papiery.

kids

Pogwałcenie tego prawa skutkowało wysokimi karami pieniężnymi, których wysokość była naliczana w zależności od dochodów rodziny, to w najlepszym przypadku, a na przymusowych aborcjach skończywszy, w najgorszym.

Wieloletnia polityka „jednego dziecka” oraz do niedawna nieistniejący prawie system emerytalny, doprowadziły do sytuacji, gdzie jedno młode małżeństwo ma na dodatkowym utrzymaniu pięcioro osób – swoje własne dziecko, oraz rodziców obojga małżonków. Polityka ta sprawiła też, że wiele starszych ludzi, którzy stracili swoje jedyne dzieci, wraz z ich odejściem stracili  jedyne finansowe zabezpieczenie na stare lata.

Na tak zwanym Targu Matrymonialnym, który co sobotę i niedzielę gromadzi rzesze zainteresowanych  w Parku Ludowym w Szanghaju, spotykają się starsi ludzie, którzy poszukują partnerów dla swoich dzieci i wnucząt. Niejednokrotnie nie jest to tylko bezinteresowna troska o młodych. Po prostu próbują zapewnić sobie byt na przyszłość.  Z drugiej strony wśród podstawowych  informacji zamieszczonych w ogłoszeniach, często pojawia się  wzmianka, że „rodzice utrzymują się sami”.

Ogłoszenia matrymonialne w parku

W miastach takich jak Szanghaj kilka lat temu zdano sobie sprawę, że społeczeństwo gwałtownie się starzeje. Politykę „jednego dziecka” poluzowano  tu już w 2014 roku. Na mocy nowych przepisów pary, w których oboje małżonkowie pochodzili z rodzin jednodzietnych mogli starać się o drugie dziecko.

Zgodnie z planami ogłoszonymi przez rząd centralny pod koniec października bieżącego roku, wszystkie rodziny będą mogły posiadać dwójkę dzieci. Faktem jest, że społeczeństwo chińskie, którego populację liczy się na 1,37 biliona starzeje się w szybkim tempie. Niestety, jak wynika z nieoficjalnych szacunków, niewielka część rodzin objętych nowymi przepisami (a jest ich 90 milionów), zdecyduje się na drugiego potomka i to z pobudek czysto finansowych właśnie.

Jak podaje Shanghai Daily (z 31.10.2015r)  za Szanghajską Federacją Kobiet, 54% mężatek w wieku poniżej 45 roku życia nie planuje kolejnego dziecka (bo prawo do urodzenia dziecka pierwszego, czy drugiego mają tylko mężatki). Aż 60% z tej liczby za powód podaje względy finansowe. W Chinach młodzi ludzie często oddają swoich potomków na wychowanie rodzicom. Dziadkowie zajmują się dziećmi, podczas gdy rodzice pracują. Jeśli nie czują się na siłach wychowywać drugiego wnuka, to nie będzie się komu nimi zająć. Żadne z rodziców z pracy zrezygnować nie może, bo rodzina się nie utrzyma. I tak koło się zamyka.

Im mniej urodzen, tym lepiej, szczęśliwe życie....

Ciekawe czy dawne propagandowe slogany w stylu: „Im mniej urodzeń, tym lepiej, szczęśliwe życie”, które wyblakłe, czasem można jeszcze spotkać na prowincji, zostaną zastąpione nowymi „Urodzić dwójkę, lepiej niż jedynaka”.

2015-11-12

Źródła: Shanghai Daily z 31.10.2015, 06.11.2015, 11.11.2015r.

sobota, 14 listopada 2015, kakciaw

Polecane wpisy