Blog > Komentarze do wpisu
Hong Kong, kadr jak z filmu
Hong Kong od zawsze był ulubioną scenerią filmów akcji, z niezapomnianymi kreacjami Andy Lau, czy Chow Yun-fat, oraz tłem romantycznych obrazów Wong Kar-wai’a.

Hong Kong

Wróciłam zatem do Hong Kongu w poszukiwaniu sensacji; dramatycznych scen wyścigów ulicznych, walk miedzy gangami, czarnych, acz uroczych charakterów. Na każdym kroku próbowałam się doszukać scen rodem z dramatu (a właściwie bardziej romansu) Chongking Express. Pojechałam nawet na wyspę Hong Kong, w okolice Central by odnaleźć Midnight Express, bar „fastfood’owy”, w którym bohaterka sprzedawała kawę policjantowi o złamanym sercu. Bar zamienił się w ”7/11”, czyli azjatycki odpowiednik „Żabki”. Po przeciwnej stronie stał kiedyś California Bar, w którym ów policjant upił się z tajemniczą nieznajomą w przeciwsłonecznych okularach i blond peruce. Budynku już nie ma, w jego miejscu postawiono mural, a na nim namalowano postaci imprezujących ludzi.  

Przeszłam lokalne okolice Tsim Sha Tsui, Mong Kok, Jordan, dotarłam też do Sham Shui Po i gdy już straciłam nadzieję na odnalezienie filmowych epizodów dziś rano otworzyłam gazetę „The Standard”, by przeczytać, że nie dalej jak wczoraj boss triady Wo Shing Wo został brutalnie zamordowany w szpitalu, gdzie udał się w związku z kontuzją nogi.

Trzydziestoletni Tse, zwany bardziej pod pseudonimem Ah Shing został zaskoczony gdy „kuśtykał” wychodząc ze szpitala. Zaatakowany został siekierą i tasakiem do mięsa. Oszczędzę tu szczegółów, choć poranna gazeta ich nie oszczędziła i zamieściła opis nie tylko dokładny, ale i bardzo obrazowy. Dodatkowo uzupełniła artykuł zdjęciami zakrwawionego chodnika, to dla czytelników o szczególnej odporności na opis w formie pisemnej.

Wieczorem na miejscu zajścia zgromadziło się ponad sto osób, członków triady i rodziny by odprawić ceremonie żałobne; pomodlić się i zapalić kadzidła. Policja, prowadząca prace na miejscu zbrodni, nie interweniowała.

Co mnie zastanowiło w tym tragicznym epizodzie, to czy ludzie mylą życie z filmem akcji z wyboru, czy wymusza to na nich życie?

2013.04.29

http://www.thestandard.com.hk/news_detail.asp?pp_cat=30&art_id=133273&sid=39583973&con_type=1&d_str=20130429

środa, 01 maja 2013, kakciaw

Polecane wpisy